W dniu 28.11.2022 r. w Uzdrowisku Latoszyn Zdrój odbyło się pierwsze Spotkanie Mistrzów. Na wydarzenie zaproszono wspaniałych Gości – wybitnych sportowców pochodzących lub blisko związanych z Gminą Dębica. W Pijalni Wód Uzdrowiska Latoszyn spotkali się:
Pani Jolanta Morawczyńska – znakomita chodziarka reprezentująca Dębicę, tegoroczna zdobywczyni tytułu najlepszej lekkoatletki roku w kategorii masters podczas Gali Lauru Królowej Sportu Bydgoszcz 2022. W sezonie 2022 w rywalizacji krajowej Pani Jolanta wygrała:
Ustanowiła również 9 rekordów Polski w kategorii K50, a Podczas Mistrzostw Świata Masters
w Tampere zdobyła 2 medale: srebrny w chodzie na 10 km drużynowo K 50 oraz brązowy indywidualnie w chodzie na 10 km w kategorii K 50.
Pani Magdalena Macios - pochodząca z Podgrodzia (gmina Dębica) zawodniczka LUKS Lubzina. Aktualnie jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii polskiego sumo. Jej największymi osiągnięciami są:
Dwukrotna Mistrzyni Europy Seniorek - Gruzja (2017) i Rosja (2021) oraz wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy.
Od stycznia 2022 trenerka kadry narodowej młodzików i kadetów w sumo
Pan Józef Lipień – zapaśnik w stylu klasycznym. 9-krotny mistrz Polski w. koguciej i piórkowej, oprócz złotego medalu mistrzostw świata (1973) był jeszcze 2-krotnie srebrnym medalistą Mistrzostw Świata (1974, 1975) i brązowym medalistą ME (1978) – wszystkie w kat. wagowej 57 kg. Po zakończeniu kariery sportowej w kraju (1981) pracował jako trener: w Danii (1983-1984), w Szwecji (1984-1988)
i Wisłoce Dębica (1997-2000), po czym przeszedł na rentę. Odznaczony m. in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1983.
W atmosferze intensywnej pracy treningowej robił szybkie postępy i już jako 19-latek awansował do ekipy olimpijskiej na Olimpiadę do Meksyku. Znalazł się w grupie szkoleniowej trenera Janusza Tracewskiego (wraz m. in. z bratem-bliźniakiem Kazimierzem), którzy zrewolucjonizowali trening zapaśniczy i sposób przygotowań do wielkich imprez. Zaowocowało to sukcesami, o których (nie często) można było tylko marzyć. M. in. biało-czerwoni powrócili z mistrzostw świata w Teheranie (1973) z sześcioma medalami. Dwa najcenniejsze – złote, wywalczyli bliźniacy z klubu Wisłoka Dębica, co było ewenementem na skalę globalną.
Pan Andrzej Rżany - pięściarz wag najlżejszych: papierowej i muszej. Występował m. in. w Igloopolu Dębica (1986-1993), Hetmanie Kadex Zamość (1992) i Gwardii Wrocław (od 1994), gdzie nad jego postępami w ringu czuwali (obok ojca) Leszek Strasburger i Zygmunt Gosiewski. Trzykrotny olimpijczyk w Barcelonie (1992), Sydney (2000) oraz w Atenach (2004). Czterokrotny uczestnik Mistrzostw Świata w Berlinie (1995), Budapeszcie (1997), Houston (brązowy medalista – 1999) i Belfaście (2001). Dwukrotny uczestnik Mistrzostw Europy w Vejle (1996) oraz w Puli, gdzie zdobył brązowy medal (2004). Brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów w Usti n. Łabą (1990). Wicemistrz Unii Europejskiej 2005 w Calliagri, a także siedmiokrotny reprezentant Polski. Jedenastokrotny mistrz Polski w wadze papierowej i muszej oraz wicemistrz Polski. Czterokrotny zwycięzca Turnieju im. F. Stamma.
Pan Waldemar Puzio – jego przygoda z bieganiem rozpoczęła się w 2002 roku od przebiegnięcia pierwszego maratonu w Krakowie i na dzień dzisiejszy był uczestnikiem wszystkich jakie odbyły się w tym mieście. W 2010 roku ukończył pierwszy bieg ultra czyli Bieg Rzeźnika na dystansie 80 km oraz pierwszy bieg na 100 km w Kaliszu. Kaliska Setka jest najstarszym biegiem ultra w Polsce. Pan Waldemar jest członkiem Polskiego Klubu 100 Maratonów, najdłuższy bieg którego był uczestnikiem to dystans 240 km, a ponadto ukończył 10 biegów na dystansie 100 km i więcej oraz 107 maratonów i biegów ultra. Łączny dystans przebiegnięty przez Mistrza to około 36 000 km, jego motto życiowe brzmi: "Im trudniej tym lepiej. Gdy robisz to, co kochasz i ból staje się przyjemnością"
Pan Tomasz Puzon – pochodzący z Latoszyna sześciokrotny medalista Międzynarodowych Mistrzostw Ameryk Karate, Mistrz Polski z 2020, Trzykrotny Mistrz Ameryk w kategorii średniej z 2009 i 2011, kategorii półciężkiej z 2019 i wicemistrz Ameryki kategorii ciężkiej z 2005 r. Wygrał 5th Annual Kyokushin Challenge Karate Tournament w Seattle, na którym spotkali się zawodnicy różnych sztuk walki. W 2019 po ośmiu latach nieobecności wrócił do sportu i zdobył pas IFK Kyokushin Americas Cup na Arnold Classic, prestiżowej gali International Arnold Battle of Columbus Ohio. Jest jedynym Polakiem w historii, który zdobył pas IFK Kyokushin International Americas Champion w wadze średniej. Multimedalista Mistrzostw Europy. Zwycięzca z 2022 roku „Gali Battle on the BOARDWALK” w Atlantic City New Jersey USA – kat. Open. Zdobywca złotego medalu Światowych Mistrzostw I.K.O.N. Osaka w Japoni w 2022 w kategorii masters +85kg.
Treningi karate Kyokushin rozpoczął w 1990 pod okiem sensei Czesława Koszyka w Dębickim Klubie Kyokushin Karate.
Pan Grzegorz Krycki - zabawę z bieganiem rozpoczął w szkole średniej. Przez 2 sezony jako junior trenował lekkoatletykę w Stali Mielec (biegi średnie, biegi przełajowe). Wtedy najlepszymi osiągnięciami było Mistrzostwo województwa tarnowskiego w biegu przełajowym na 3 km, a następnie 48 miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów. Był 10 w Polsce w wieloboju (bieg 3km, skok w dal, wyjście po linie 6 m, bts) w Wojskach Lotniczych i Ochrony Powietrza. W 2016 r. przebiegł swój pierwszy maraton w Krakowie. Adrenalina, atmosfera zachęciła go do kolejnych startów. Intensywność trenowania i związane z tym kontuzje skierowały go do Latoszyna Zdroju. Tu pod okiem specjalistów i świetnego zaplecza rehabilitacyjnego dochodził do zdrowia. Po maratonie w Atenach (2017) rozpoczął realizację pomysłu na 12 maratonów w 12 miesięcy, a potem podboje kolejnych krajów. Do dziś po ponad 6 latach (jeden rok – 2020 - bez startu ze względu na pandemię) przebiegł 34 maratony w 21 państwach na 4 kontynentach. Pandemia nie pozwoliła mu wyjechać na maraton w Ameryce Południowej i Antarktydzie, a także w Sydney. Na ten moment skupia się na zdobyciu Majorsa (Berlin, Chicago, Londyn, Tokyo, Nowy Jork, Boston), którego na świecie na ten moment "zaliczyło" ok 8 tyś osób (niecałe 100 osób z Polski).
Pan Ksawery Masiuk – najmłodszy uczestnik Spotkania Mistrzów, pływak obecnie trenujący w jednym z najlepszych klubów pływackich w Polsce UKS G-8 Bielany Warszawa, pod okiem trenera Pawła Wołkowa.
W 2022 sięgnął po pierwsze seniorskie Laury na arenie międzynarodowej, będąc jeszcze juniorem.
W czerwcu w MS w Budapeszcie na dystansie 100m grzbietem zajął 6 miejsce, a w półfinale uzyskał czas 52.58 pobijając Rekord Polski, zresztą też ustanowiony przez niego wcześniej. Tym samym został pierwszym w historii Polakiem, który przepłynął ten dystans poniżej 53 sekund.
Na dystansie 50m grzbietowym zdobył swój brązowy medal. Został najlepszym Europejczykiem, ponieważ dwa pierwsze miejsca zajęli Amerykanie.
Podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Otopeni zdobył koronę stylu, a do kolekcji dołożył 3 brązowe medale zdobyte w sztafetach. Został najbardziej utytułowanym Juniorem w Polsce. Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Limie został dwukrotnie indywidualnym mistrzem na 50 i 100 m grzbietem. Na 200m zdobył brązowy medal. Do dorobku medalowego dołożył 2 złote i jeden brązowy medal wywalczony w sztafetach.
Jest również wielokrotnym Mistrzem Polski Seniorów i Juniorów oraz aktualnym rekordzistą Polski na 50 i 100 m stylem grzbietowym, a w kat. 18 lat dodatkowo na dystansie 50m motylkiem.
Spotkanie miało na celu podziękowanie Mistrzom za wkład włożony w promocję Gminy Dębica na krajowych jak i zagranicznych arenach. Każdy z zaproszonych gości otrzymał podziękowania za reprezentowanie Gminy Dębica wraz z listem gratulacyjnym. To dzięki ciężkiej pracy, która zaowocowała licznymi udziałami zaproszonych Gości w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata flagę Gminy Dębica można było podziwiać w najdalszych zakątkach świata, za co raz jeszcze składamy serdeczne podziękowania.