Szanowny Turysto, jeśli interesują Cię niezwykłe widoki, kolorowe pejzaże pól uprawnych, pomniki przyrody, niezliczona ilość kapliczek, ciekawa architektura starych i nowych kościołów, pałaców, krzyże na rozstajach dróg, chaty kryte strzechą i piękne nowoczesne domy, to nie zwlekaj i spróbuj przemierzyć rowerem naszą trasę. Z pewnością zachwycisz się pięknem okolicznych lasów i urokliwymi krajobrazami Gminy Dębica. Relaksujący wpływ na nasze samopoczucie będą miały brzozowe zagajniki, pachnące miodem lipy, śpiew ptaków, zapach bzów i żółte od mleczów łąki. A wieczorem – granie świerszczy, kumkanie żab i orzeźwiający powiew wiatru.
Dlaczego rowerem?
Na to pytanie można odpowiedzieć jednym zdaniem – jest to pojazd prawie bez wad… a przy tym niezwykle wszechstronny. Może bowiem służyć do celów komunikacyjnych, rekreacyjno-sportowych czy nawet rehabilitacyjnych. Poza tym ma jedną zasadniczą zaletę – jest ekologiczny i przyjazny środowisku. Ma dobroczynny wpływ na zdrowie i utrzymanie dobrego samopoczucia człowieka jeśli interesują Cię niezwykłe widoki, kolorowe pejzaże pól uprawnych, pomniki przyrody, niezliczona ilość kapliczek, ciekawa architektura starych i nowych kościołów, pałaców, krzyże na rozstajach dróg, chaty kryte strzechą i piękne nowoczesne domy to nie zwlekaj. Spróbuj przemierzyć rowerem naszą trasę, a z pewnością zachwycisz się pięknem okolicznych lasów i urokliwymi krajobrazami Gminy Dębica.
Długość : 32 km
Teren: liczne wzniesienia, wymagający
Przebieg trasy: https://en.mapy.cz/s/rodedejoku
Latoszyn – Gołęczyna - Głobikowa – Stasiówka - Zawada
W Latoszynie rozpoczyna się 32 km szlak rowerowy „Śladami słońca i śniegu”, który przebiega przez Latoszyn, Grabówkę, Połomię, Południk, Głobikową, Stasiówkę, a kończący się w Zawadzie.
Szlak rozpoczyna się w Latoszynie, przy uzdrowisku. Mijamy Uzdrowisko i skręcamy w drogę leśną żwirową. Przekraczamy szlaban leśny i jedziemy na wprost przez las pod górę. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg leśnych jedziemy w lewo podjazdem przez las. Docieramy do skrzyżowania dróg. W prawo droga prowadzi do Podgrodzia. My skręcamy w lewo, jadąc dalej podjazdem aż do skrzyżowania dróg. Skręcając w lewo dotrzemy do punktu widokowego, my udajemy się w kierunku wsi Gołęczyna skręcając w prawo. Dojeżdżamy do łąk gdzie po prawej stronie drogi stoi krzyż. Mijamy zabudowania jadąc przez las mieszany bukowo – sosnowy i dojeżdżamy do skrzyżowania Pilzno – Gębiczyna. Kierujemy się w lewo w kierunku Południka. Przejeżdżamy przez Braciejową aż do Głobikowej. W tej najwyżej położonej wsi w Gminie Dębica znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe Rozdzielnia Wiatrów, Repliki Dinozaurów, Wieżę Widokową, wiatę grillową, Zespół Szkół, oraz kościół. Możemy tutaj również skorzystać ze stacji napraw rowerów. Po zasłużonym odpoczynku jedziemy w kierunku Stasiówki. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo Podążając główną drogą mijamy po lewej stronie Berdech oraz Grodzisko. Podążamy drogą aż do miejscowości Stasiówka i skręcamy w prawo w kierunku Łupin. W okolicy znajduje się Osada Słowiańska, w której możemy uczestniczyć w żywych lekcjach historii. Jadąc za drogowskazami, przez malownicze tereny dojeżdżamy do skrzyżowania dróg przysiółka Budy Łopuchowskie, skręcamy w lewo w kierunku przysiółka Laskowa. Jadąc krętą drogą leśną dojedziemy aż do Zawady. Mijamy Centrum Kulturalno Oświatowe oraz Ośrodek Zdrowia w Zawadzie dojeżdżając do końca trasy, który znajduje się przy parku rekreacyjnym. Po drugiej stronie drogi stoi karczma z XVIII wieku pięknie odrestaurowana. Tutaj kończymy naszą wycieczkę. Będąc w Zawadzie warto zajrzeć do zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem, do którego pielgrzymują liczne grupy wiernych z całego regionu.
2. Rowerem przez Gminę Dębica- trasa nr 1
Trasa nr 1 rozpoczyna się przy Kościele w Pustkowie-Osiedlu, przebiega przez dzielnicę willową, w kierunku Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej, dalej Ringami, aby zakończyć się przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Długość : 13,6 km
Teren: płaski, niewielkie wzniesienia
Przebieg trasy: https://en.mapy.cz/s/3vjpk
Pętla: Pustków - Osiedle - Paszczyna – Kochanówka - Pustków - Osiedle
Start zlokalizowany jest przy Kościółku p.w. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Kierujemy się w stronę zespołu willi, które mijamy jadąc do pierwszego skrzyżowania oznaczonego pkt 2. Po skręceniu w lewo na ul. Słoneczną kierujemy się cały czas prosto aż po prawej stronie zobaczymy Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną (pkt 3 na trasie), a po lewej Górę Śmierci, której historię poznamy dzięki zwiedzeniu Ekspozycji. Dalej kierujemy się na drogę serwisową autostrady A4, z której skręcamy w lewo i dalej jedziemy prosto przez lasek aż do Ringów. Wjeżdżamy najpierw w IV Ring. Wyjeżdżamy z Ringu IV na drogę powiatową i kierujemy się w lewo, dojeżdżając do Ringu III. Dalej objeżdżamy Ring i wyjeżdżamy na tą samą drogę, którą dojeżdżaliśmy z Ringu IV. Jadąc dalej prosto, po lewej stronie zobaczymy Cmentarz Armii Czerwonej (pkt nr 8). Ruszamy dalej i skręcamy w pierwszą drogę w lewo wjeżdżając na Ring II, objeżdżamy go, napotykając na swojej drodze kapliczkę przydrożną. Następnie jedziemy dalej po Ringu i skręcamy w lewo w nieutwardzoną drogę przez lasek dojeżdżając do Ringu I. Objeżdżając go natrafimy na cztery altanki drewniane, które doskonale nadadzą się na odpocznek. Dalej po Ringu wyjeżdżamy na drogę asfaltową przy osiedlu, po lewej stronie mijając bramę boczną Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, skręcamy w lewo w kierunku bramy głównej dojeżdżamy do końca trasy.
Opis atrakcji:
Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika
Wzniesiony został w latach 1937-1939 równocześnie z budową fabryki chemicznej i budynków mieszkalnych dla pracowników w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Do użytku bez wyposażenia, oddany był w lutym 1939 r. Wybuch wojny przerwał prace przy obiekcie, a kaplica została zamieniona w magazyn; częściowo została zniszczona. Po wojnie przywrócono jej pierwotny wygląd, a wnętrze otrzymało skromne wyposażenie. Obecne wyposażenie wykonane wg projektu rzeźbiarza krakowskiego Mieczysława Stobierskiego w latach 1973-1974. Kościół wraz z osiedlem mieszkaniowym usytuowany w lesie, należy do jedynych takich zachowanych i w pełni zrealizowanych (fabryka, osiedle, kościół) przedsięwzięć w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego na terenie województwa podkarpackiego. Obiekt ten dokumentuje ważny etap historii II Rzeczpospolitej. W związku z wybudowaniem nowego kościoła, istniejący przestał być użytkowany. Po remoncie w/w obiekt pełni funkcję kaplicy pogrzebowej. Wpisany do rejestru zabytków decyzją A-71 dnia 21.02.2003r.
Zespół willi
Zespół willi o nr 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24. Murowane, powstały w latach 1938-1939, zostały wzniesione dla pracowników Fabryki Chemicznej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wraz z fabryką budowano osiedle nazywane „Kolonią”. Do września 1939 r. powstała willa dla dyrektora fabryki, 6 willi jednorodzinnych dla administracji i kadry inżynieryjnej, 7 willi dwurodzinnych dla administracji. Towarzyszą im budynki gospodarcze zlokalizowane na tyłach parcel. Zabudowa o wyrównanej linii, odsunięta od ulic, oddzielona żywopłotami bądź ogrodzeniami. W trakcie II wojny światowej wille zamieszkiwali oficerowie SS z rodzinami. Willę uprzednio należącą do dyrektora zakładu, zamieszkiwali kolejni komendanci poligonu: SS-Oberführer Werner von Schele, SS-Standartenführer Paul Nostiz, a po nim SS-Brigadeführer Bernhardt Voss. W 1943 w willi gościł Heinrich Himmler, dowódca SS, gestapo i policji.
Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna.
Powstała w 2012 r. u stóp wzgórza „Góra Śmierci”. Jest to re-konstrukcja bramy obozowej, baraków i ogrodzenia z czasu II wojny światowej. Obiekt stanowi integralną część Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu i jest świadectwem męczeńskiej historii społeczeństwa polskiego w okresie II wojny światowej. W ramach funkcjonowania poligonu SS Truppen-Übungs-Platz Dębica, Niemcy zdecydowali się na utworzenie obozów pracy w Pustkowie. Dostarczały one okupantowi bezpłatnej siły roboczej, a jednocześnie służyły biologicznemu wyniszczeniu zamkniętych tam ludzi. W okresie istnienia poligonu funkcjonowały trzy obozy pracy: dla Żydów (1940-1944), jeńców radzieckich (1941-1942) oraz Polaków (1942-1944). Na podstawie zachowanych dokumentów szacuje się, iż w okresie funkcjonowania obozów, w latach 1940 – 1944, na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło ponad piętnaście tysięcy osób (ok. 7,5 tysiąca Żydów, 5 tysięcy jeńców radzieckich i ponad 2,5 tysiąca Polaków). Teren Ekspozycji, otoczony częściowo zrekonstruowanym ogrodzeniem z drutu kolczastego, obejmuje wieże wartownicze, a także odtworzone budynki dawnego poligonu i obozów. Wystawa jest opowieścią o dziejach regionu dębickiego i jego mieszkańców podczas II wojny światowej, a także o żołnierzach niemieckich z jednostek Waffen-SS. Złożona jest z dokumentalnych zdjęć, relacji świadków historii, filmów dokumentalnych i prezentacji multimedialnych. Wystawa ukazuje tragedię wojny w wymiarze indywidualnym i zbiorowym, ale też codzienność okupacji utrwaloną w zwykłych przedmiotach, fotografiach, gazetach, dokumentach osobistych i urzędowych. Prezentowane eksponaty i dokumenty pochodzą ze zbiorów różnych instytucji, m. in. Muzeum Regionalnego w Dębicy, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, Unitet States Holocaust Memorial Museum, a także osób prywatnych.
Zespół Ringów (pkt nr 5,6,9,11) znajduje się przy drodze z Pustkowa-Osiedle do Ocieki, po obu jej stronach. Powstanie Ringów jest związane z obozem wojskowym SS Truppen-Übungs-Platz Heildelager Pustków, zbudowanym przez hitlerowców w latach 1940-1944. Obóz rozplanowano na bazie regularnego układu komunikacyjnego, którego osią była droga prowadząca od stacji Kochanówka w kierunku Ocieki, od której odchodziły po obu stronach podrzędne drogi zataczające okręgi zwane Ringami. Było ich pięć, z czego zachowały się cztery. Ringi miały zabudowę składającą się z 50 baraków dla żołnierzy rozmieszczonych po zewnętrznej stronie obwodu, garaży i stajni umieszczonych od strony wewnętrznej. Ring położony najbliżej osiedla miał drogę brukowaną (bruk nie zachowany do dziś), pozostałe miały nawierzchnie wyłożone płytami beto-nowymi (zachowane do dziś), których połączenia uszczelnione były smołą. Swą technologią budowy przypominały pasy autostrad budowanych przez Niemców za czasów Hitlera. Obecnie nie zachował się żaden z baraków obozowych. Obrzeża i wnętrza Ringów porośnięte są lasem, w którym widoczne są ślady dawnego zagospodarowania, wyłącznie jako formy topograficzne. Ringi są świadectwem męczeńskiej historii narodu i społeczeństwa polskiego w okresie II wojny światowej.
Cmentarz Armii Czerwonej jest miejscem upamiętniającym poległych żołnierzy radzieckich 22 sierpnia 1 9 4 4 r.; w trakcie walk o wyzwolenie obozu zginęło kilkaset żołnierzy. Początkowo jeden z cmentarzy położony był wewnątrz Ringu IV. Po wojnie ekshumowano i przeniesiono szczątki na jeden wspólny cmentarz. Powstał po 1950 r.
Kapliczka przydrożna
Kapliczka przydrożna (domkowa) Kapliczka przydrożna (domkowa) z 1950r. położona przy drodze II Ringu w Brzeźnicy-Wielończa. Wybudowana na wzór kościoła drewnianego. Stylowo nawiązuje do sakralnego budownictwa drewnianego, powszechnie spotykanego na wiejskich terenach Podkarpacia
3. Rowerem przez Gminę Dębica- trasa nr 2
Długość trasy – 26 km
Teren: płaski
Trasa nr 2: https://en.mapy.cz/s/3wsKs
Pętla : Pustków – Osiedle – Kochanówka – Skrzyszów – Paszczyna – Brzeźnica – Pustków - Osiedle
Wyruszamy spod Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji kierując się na wprost z bramy głównej, kierujemy się przez Rudki na Ring nr III oraz IV. Mijamy Kochanówkę jadąc dalej do drogi serwisowej przy autostradzie A4. Po około 2 km drogi serwisowej przejeżdżamy mostek i drugą stroną autostrady jedziemy główną drogą dalej do Skrzyszowa, gdzie mijamy Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Skrzyszowie. Jedziemy dalej drogą główną przejeżdżając przez paszczyński las w stronę centrum Wiejskiego w Paszczynie. Na miejscu znaleźć możemy, wyposażone w ławki, ścieżki ruchowe, huśtawki, zjeżdżalnie i inne obiekty małej architektury. Podobny obiekt znajdziemy w przy Remizie OSP. Oddalonej o jakieś 300m. Miejsce to wyposażone jest dodatkowo w wiatę grillową. W Paszczynie skręcamy w prawo w kierunku cmentarza parafialnego. Po przejechaniu około 2,5 km skręcamy w prawo pod wiadukt autostrady A4. Jadąc drogą serwisową dojeżdżamy do Woli Brzeźnickiej do drogi powiatowej (ul. Południowa). Następnie jedziemy ulicą Ogrodową, Akacjową, Mostową, Brzozową i Jasną aż do Pustkowa – Osiedla gdzie znajduje się meta przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji Gminy Dębica.
Zespół Ringów (pkt nr 5,6,9,11) znajduje się przy drodze z Pustkowa-Osiedle do Ocieki, po obu jej stronach. Powstanie Ringów jest związane z obozem wojskowym SS Truppen-Übungs-Platz Heildelager Pustków, zbudowanym przez hitlerowców w latach 1940-1944. Obóz rozplanowano na bazie regularnego układu komunikacyjnego, którego osią była droga prowadząca od stacji Kochanówka w kierunku Ocieki, od której odchodziły po obu stronach podrzędne drogi zataczające okręgi zwane Ringami. Było ich pięć, z czego zachowały się cztery. Ringi miały zabudowę składającą się z 50 baraków dla żołnierzy rozmieszczonych po zewnętrznej stronie obwodu, garaży i stajni umieszczonych od strony wewnętrznej. Ring położony najbliżej osiedla miał drogę brukowaną (bruk nie zachowany do dziś), pozostałe miały nawierzchnie wyłożone płytami beto-nowymi (zachowane do dziś), których połączenia uszczelnione były smołą. Swą technologią budowy przypominały pasy autostrad budowanych przez Niemców za czasów Hitlera. Obecnie nie zachował się żaden z baraków obozowych. Obrzeża i wnętrza Ringów porośnięte są lasem, w którym widoczne są ślady dawnego zagospodarowania, wyłącznie jako formy topograficzne. Ringi są świadectwem męczeńskiej historii narodu i społeczeństwa polskiego w okresie II wojny światowej.
Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Skrzyszowie
Parafia została erygowana 6 czerwca 1984 r. przez ks. biskupa Jerzego Ablewicza. Kościół nowoczesny, wg projektu Józefa Szczebaka. Autorem wnętrza jest ks. Władysław Szczebak. W prezbiterium Święta Rodzina w ozdobnej ramie – kopia cudownego obrazu z Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, wykonana przez tarnowskiego artystę, Marka Niedojadło. W ołtarzu mszalnym relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Pod mensą ołtarzową – metalowa płaskorzeźba przedstawiająca Jezusa łamiącego chleb w obecności dwóch uczniów zdążających do Emaus. W przedniej części nawy – dwa ołtarze boczne. Z lewej strony – obraz Jezusa Miłosiernego, z prawej – kopia obrazu Matki Bożej z Zagórzan k. Gorlic. Obrazy wykonał Marek Niedojadło oraz ks. Maciej Fleszar. Na wschodniej ścianie figura bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podstawa figury przypomina zaporę wodną, w której umieszczone są relikwie błogosławionego. Konsekracji kościoła dokonał ks. biskup Wiktor Skworc 9 czerwca 2009 r.
4. Rowerem przez Gminę Dębica- trasa nr 3
Długość: 27 km
Teren: Wzniesienia, wymagający
Trasa nr 3: https://en.mapy.cz/s/3xnAl
Nagawczyna – Stasiówka – Głobikowa – Braciejowa - Latoszyn
Trasa rozpoczyna się przy Publicznej Szkole w Nagawczynie. Przy Szkole skorzystać możemy z ogólnodostępnej stacji napraw rowerów, na której dopompujemy koła oraz skorzystamy z podstawowych narzędzi rowerowych. Wyruszamy w trasę, skręcając w lewo przy nowo wybudowanym budynku Domu Kultury i wyremontowanej Remizie OSP, kierujemy się na południe w kierunku miejscowości Stasiówka / Głobikowa. Po stromym i dosyć wymagającym podjeździe, natkniemy się w Stasiówce na zbiornik wodny. Podążając główną drogą mijamy po prawej stronie leśniczówkę Berdech oraz Grodzisko.
Następnie skręcamy w prawo w kierunku najwyżej położonej wsi w Gminie Dębica – Głobikowej i zatrzymujemy się przy Schronisku Młodzieżowym „Rozdzielnia Wiatrów”. Ponownie możemy skorzystać ze stacji napraw rowerów, odpocząć w wiacie grillowej przy replikach dinozaurów czy też podziwiać piękne widoki z wieży widokowej. Po zregenerowaniu sił udajemy się w kierunku południka. Po przejechaniu około 2,5 km na skrzyżowaniu odbijamy na prawo w kierunku wsi Braciejowa. Proponujemy zachować ostrożność, ponieważ zjazd z górki jest dosyć stromy i posiada liczne zakręty. Mniej więcej w połowie, natkniemy się na szlak św. Jakuba, którym dotrzeć możemy na polanę Kałużówka i pomnik upamiętniający walki w ramach akcji „Burza”. Jedziemy prosto.
Gdy już zjedziemy z górki skręcamy w lewo, mijamy kościół pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Gumniskach, Publiczną Szkołę w Gumniskach i dojeżdżamy do miejscowości Latoszyn. Tutaj skręcamy w lewo przejeżdżając mostem przez rzekę Ostra, a następnie w prawo jadąc wzdłuż jej koryta aż do Drogi Wojewódzkiej nr 94. Skręcamy w lewo w kierunku Uzdrowiska Latoszyn gdzie znajduje się koniec trasy.
Na polanie Kałużówka co roku, w rocznice powstania, odbywają się uroczystości patriotyczne ku pamięci tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia i żołnierzy AK walczących w akcji „Burza” jest odprawiana Msza Św. i są składane kwiaty.
Teren: płaski, niewielkie wzniesienia
trasa nr 4: https://en.mapy.cz/s/hezetezeke
Pustynia – Kędzierz – Kozłów – Paszczyna – Brzeźnica - Kozłów
Trasa rozpoczyna się przy Zespole Szkół w Pustyni. Udajemy się na północ, w kierunku Mielca, a następnie skręcamy na nowym rondzie w lewo na Kędzierz. Kolejno skręcamy w prawo, za odnowionym murowanym dworkiem alkierzowym z XVII w. na drogi serwisowe wzdłuż Autostrady A4. Przejeżdżamy pod autostradą A4 mijając po lewej stronie plac zabaw, wiatę grillową oraz siłownię plenerową jedziemy w wzdłuż autostrady A4. Po przejechaniu ok. 400 m. odbijamy na lewo, w kierunku Ośrodka Wypoczynkowego Jałowce i po kolejnych 200 m w Kozłowie w prawo. Okrążać będziemy urokliwe Stawy Dworskie i przejeżdżamy przez DW 985. Po naszej lewej stronie będzie cmentarz wraz z zabytkowym kościołem pw. Św. Stanisława BM. Ponownie przejeżdżamy pod Autostradą A4 i skręcamy na lewo na drogę serwisową, która prowadzi nas pod firmę Olimp Labs. Po naszej prawej stronie znajdować się będą obiektu sportowe MULKS Pustyni. Mijamy rondo i skręcamy na drogę Gminną Pustynia – Paszczyna. Do pokonania mamy około 4 km asfaltowej drogi po płaskim terenie, mijamy cmentarz w Paszczynie. Skręcamy w lewo i ponownie w lewo koło Centrum Wiejskiego w Paszczynie. Na miejscu znaleźć możemy, wyposażone w ławki, ścieżki ruchowe, huśtawki, zjeżdżalnie i inne obiekty małej architektury. Po lewej stronie będzie Remiza OSP w Paszczynie. Jest to również świetne miejsce na odpoczynek w wybudowanej wiacie grillowej. Po przejechaniu ok. 2.5 km skręcamy w prawo w Brzeźnicy na ulicę Młynarską. Na końcu drogi będziemy mijać Dom Kultury w Brzeźnicy i Komisariat Policji. Kierujemy się w kierunku Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy i skręcamy w lewo za szkołą. Po około 100 m. Po prawej znajduje się Żłobek „Mali Giganci”. Następnie jedziemy prosto ul. Szkolną. Mijamy po prawej stronie cmentarz Parafialny. Na końcu ul. Szkolnej udajemy się w lewo na ulicę Metalową aż do DW 985, którą jedziemy w kierunku Kozłowa. Za hotelem Malibu, Firmą Śnieżka, w Kozłowie skręcamy w prawo, pod Remizę OSP i kończymy wycieczkę przy stawach.
Murowany Dwór - Pochodzi z XVII wieku, rozbudowany został w wieku XVIII. Barokowy, piętrowy, na planie prostokąta z sześcioboczną basztą alkierzową przy północno-zachodnim narożniku, nakryty czterospadowym dachem, z gładkimi, dzielonymi rzędami okien elewacjami. Dwór jest pięknie zlokalizowany, otoczony zespołem stawów. Wpisany do rejestru zabytków decyzją A-144 z dnia 27.02.1978 r.
Stawy dworskie- znajdują się w pobliżu kościoła, po północnej stronie drogi z Pustyni do m. Dębica, rozciągają się w kierunku Kędzierza, na granicy miejscowości Pustynia-Kozłów. Powstanie stawów, które należały do założenia dworsko-folwarcznego o późnorenesansowej tradycji, można łączyć z pierwszymi właścicielami Pustyni. Z 1541 r. pochodzi wzmianka o ugodzie pomiędzy Janem Trzecieskim i Andrzejem Tarnowskim ze wsi Kędzierz, dotycząca położonych na granicy ich posiadłości stawów rybnych i budowie grobli. Wzmianka ta dotyczy zapewne istniejących w Pustyni stawów i grobli, których powstanie może sięgać początku XVI wieku. Pierwszą kartograficzną informacją o układzie założenia dworskiego jest mapa katastralna wsi Pustynia z 1849 r. Pokazuje ona rozległy teren zespołu na osi północ-południe, po wschodniej stronie rzeki Pustyńskiej. W kierunku południkowym dzieliła go droga na północną część dworską ze stawami i południową z zabudową folwarczną. Obronny dwór stał nad brzegiem Stawu wielkiego, który rozciągał się ku północy, oddzielony groblą od następnego Stawu wielkiego, i Stawu pod Kozłowem. Stawy zachowywały w bardzo dużym stopniu pierwotny charakter do czasu budowy w 2012 r. nad Stawem wielkim estakady autostrady A4. Stawy nadal zachowują późnorenesansowe cechy z czasu ich powstania na pocz. XVI w. Obiekt wpisany do rejestru zabytków decyzją A - 144 z dnia 27.02.1978 r.
Kościół p.w. Świętego Stanisława - Własność Parafii Rzymskokatolickiej w Pustyni, przeniesiony na cmentarz parafialny w Kozłowie. Zbudowany został w 1661 r., drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej, dach kryty blachą. Wieżyczka ma sygnaturkę słupową o charakterze barokowym. Wyposażenie wnętrza: ołtarz główny – późnorenesansowy początek XVII wieku, ambona wczesnobarokowa XVII wieku, rzeźby: MB z Dzieciątkiem z końca XV wieku, Św. Andrzeja z XVII wieku, ornaty z XVIII wieku. Stanowi przykład drewnianego budownictwa ludowego. Został wpisany do rejestru zabytków decyzją A-201 z dnia 05.12.1979 r. i podlega ochronie konserwatorskiej.
Cmentarz wraz z kaplicą cmentarną w Brzeźnicy - Cmentarz posiada tradycję z pocz. XIX wieku. Wokół kaplicy zgrupowane są kamienne nagrobki z 2 poł. XIX i pocz. XX wieku z rzeźbiarskimi przestawieniami związanymi z tematyką przemijania, tablice inskrypcyjne upamiętniające osoby zasłużone dla lokalnego środowiska. Ogólnie stan zachowania najstarszej części cmentarza jest dobry. W nowej części cmentarza znajduje się m.in. pomnik mauzoleum; umieszczono w nim urny z ziemią z 14 pól bitewnych świata, pod którym corocznie 11 listopada odbywają się uroczystości patriotyczne. Kaplica cmentarna została wybudowana w połowie XIX wieku. W 1982 r. wykonany był jej remont. Zaskakuje pięknem, wdziękiem i powagą, zachowaną pomimo lekkości architektury. Zniszczone sklepione wnętrze zachowało ślad polichromii, z czytelnymi jeszcze przedstawieniami św. Heleny i św. Antoniego z Dzieciątkiem. Ściany wzbogacono wnękami zamkniętymi półkoliście. Polichromia ścienna w kaplicy oraz 18 pomników nagrobnych z terenu cmentarza, wpisane do rejestru zabytków ruchomych pod nr B-677 decyzją z dnia 04.09.2014 r. Kaplica wpisana do rejestru zabytków nieruchomych pod nr A-1313 decyzją z dnia 10.02.2015 r.
6. Rowerem przez Gminę Dębica- trasa nr 5
Długość: 22,8 km
Teren: płaski
Link do mapki: https://en.mapy.cz/s/lacusesade
Pętla z Dębicy przez Paszczynę, Brzeźnicę i Kędzierz.
Trasa rozpoczyna na Rynku w Dębicy. Kierujemy się na ulicę Kościuszki, Głowackiego, Puszkina, Świętosława aby przed Zakładem Energetycznym Tauron skręcić na ulicę Mościckiego. Dojeżdzamy do Pustyni, na ulicę Sandomierską, skręcamy w lewo. Po 250m odbijamy w prawo w kierunku autostrady A4 oraz firmy Olimp Labs. Mijamy rondo i skręcamy na drogę Gminną Pustynia – Paszczyna. Do pokonania mamy około 4 km asfaltowej drogi po płaskim terenie, mijamy cmentarz w Paszczynie. Skręcamy w lewo i ponownie w lewo koło Centrum Wiejskiego w Paszczynie. Na miejscu znaleźć możemy, wyposażone w ławki, ścieżki ruchowe, huśtawki, zjeżdżalnie i inne obiekty małej architektury. Po lewej stronie będzie Remiza OSP w Paszczynie, przy której skorzystać można z wiaty grillowej. Do pokonania mamy 3 km drogą asfaltową. W Brzeźnicy, na sygnalizacji świetlnej skręcamy w lewo. Po przejechaniu 1,8km - w Kozłowie zbaczamy z Drogi Wojewódzkiej nr 985 w kierunku Remizy OSP oraz stawów dworskich. Na końcu drogi skręcamy w prawo objeżdżając staw drogą gminną. Na skrzyżowaniu dróg udajemy się przed siebie, mijając zabudowania. Po prawej stronie będzie znajdować się wiata grillowa, plac zabaw oraz siłownia plenerowa. Przejeżdżamy pod autostradą w kierunku Dębicy. Z ulicy Świętosława skręcamy przed torami w prawo. Dopiero za stacją paliw Orlen skręcamy pod wiadukt i jedziemy aż do ulicy Żeromskiego do Rynku w Dębicy gdzie ma miejsce koniec trasy.
Stawy dworskie- znajdują się w pobliżu kościoła, po północnej stronie drogi z Pustyni do m. Dębica, rozciągają się w kierunku Kędzierza, na granicy miejscowości Pustynia-Kozłów. Powstanie stawów, które należały do założenia dworsko-folwarcznego o późnorenesansowej tradycji, można łączyć z pierwszymi właścicielami Pustyni. Z 1541 r. pochodzi wzmianka o ugodzie pomiędzy Janem Trzecieskim i Andrzejem Tarnowskim ze wsi Kędzierz, dotycząca położonych na granicy ich posiadłości stawów rybnych i budowie grobli. Wzmianka ta dotyczy zapewne istniejących w Pustyni stawów i grobli, których powstanie może sięgać początku XVI wieku. Pierwszą kartograficzną informacją o układzie założenia dworskiego jest mapa katastralna wsi Pustynia z 1849 r. Pokazuje ona rozległy teren zespołu na osi północ-południe, po wschodniej stronie rzeki Pustyńskiej. W kierunku południkowym dzieliła go droga na północną część dworską ze stawami i południową z zabudową folwarczną. Obronny dwór stał nad brzegiem Stawu wielkiego, który rozciągał się ku północy, oddzielony groblą od następnego Stawu wielkiego, i Stawu pod Kozłowem. Stawy zachowywały w bardzo dużym stopniu pierwotny charakter do czasu budowy w 2012 r. nad Stawem wielkim estakady autostrady A4. Stawy nadal zachowują późnorenesansowe cechy z czasu ich powstania na pocz. XVI w. Obiekt wpisany do rejestru zabytków decyzją A - 144 z dnia 27.02.1978 r.