Na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu ruszył program nauki pływania

20.09.2024 Kategoria:

Od 16 września na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu ruszył program nauki pływania dla dzieci klas I-III z wszystkich szkół na terenie gminy Dębica. Inicjatywa ta jest częścią ministerialnego programu „Umiem pływać”, którego celem jest zapewnienie najmłodszym możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływackich.

Na ten cel Klub Sportowy Chemik Pustków wraz z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie i otrzymali na realizację zajęć nauki pływania 150 tysięcy złotych, dodatkowe środki w wysokości 80 tyś złotych będą pochodzić z budżetu Gminy Dębica.

W ramach programu wszystkie dzieci wezmą udział w 20 godzinach zajęć, podczas których będą stopniowo oswajać się z wodą oraz uczyć pływania na plecach i brzuchu. Program obejmuje także elementy zabawy, takie jak nurkowanie, skoki do wody oraz korzystanie ze zjeżdżalni, co sprawi, że nauka stanie się przyjemna i motywująca dla młodych uczestników. Zajęcia są w pełni dofinansowane, co oznacza, że rodzice nie ponoszą żadnych kosztów. Dofinansowanie pokrywa nie tylko bilety wstępu na basen, ale również transport dzieci ze szkoły na basen oraz wynagrodzenia dla instruktorów.

Program "Umiem pływać" przynosi wiele korzyści dla dzieci. Pływanie to nie tylko umiejętność, która może uratować życie, ale również wszechstronny sport, który rozwija kondycję fizyczną i koordynację ruchową. Regularne zajęcia na basenie wzmacniają mięśnie, poprawiają postawę oraz uczą samodyscypliny. Ponadto, nauka w grupie buduje poczucie wspólnoty i wzmacnia relacje rówieśnicze. Elementy zabawy w wodzie sprzyjają rozwojowi pewności siebie, eliminując lęk przed wodą, a także uczą dzieci radzenia sobie w nowych, nieznanych sytuacjach.

Dzięki temu programowi, dzieci z gminy Dębica mają szansę na rozwój swoich umiejętności pływackich w bezpiecznym i wspierającym środowisku, co z pewnością przyniesie im korzyści na całe życie.