W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi wytycznych oraz informacji jak należy rozumieć zapowiedź wdrożenia III etapu nowej sportowej rzeczywistości publikujemy zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
https://www.gov.pl/web/sport/etap-iii-od-18-maja-rozporzadzenie-rady-ministrow
Ramowe wytyczne sanitarne dla hal i sal sportowych stanowią, iż:
Odpowiedzialność spoczywa na podmiocie uprawnionym do udostępnienia danego obiektu.
Tak, jest to możliwe. Zalecane jednak jest zachowywanie dystansu. Analogicznie jak przy np. przemieszczaniu się – 2 metry odległości.
Jazda na rowerze możliwa jest bez maseczki jedynie na terenach leśnych.
Dopuszczany jest jedynie podział pełnowymiarowego boiska piłkarskiego na 2 części.
Tak, jeśli znajduje się ona na terenie obiektu wymienionego w rozporządzeniu np. stadionu czy hali sportowej, pod warunkiem spełnienia obowiązujących wytycznych dotyczących limitów osób czy zasad sanitarnych. Nie dotyczy to takich obiektów jak parki linowe.
Nie, obecnie nie jest możliwe prowadzenie zajęć/szkoleń wspinaczkowych w terenie.
Nie jest to limit dzienny. Limit określa liczbę osób przebywających w tym samym momencie na danym obiekcie.
Rozporządzenie nie wprowadza ograniczeń na podstawie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
W tej chwili nie ma limitu osób pływających na danej jednostce, natomiast liczba osób nie może przekraczać liczby osób dopuszczonej na danej jednostce pływającej.
Tak, jednak miejsce to musi spełniać podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa: konstrukcji, pożarowego, użytkowania oraz odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych (art. 5 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane).
Tak można. Rozporządzenie nie określa ograniczeń w tym zakresie.
Rozporządzenie nie określa ograniczeń w tym zakresie. Ważne aby nie przekraczać jednorazowo limitu osób korzystających z sali/hali.
Jest to planowane w IV etapie „odmrażania” sportu. Ze względu na panującą sytuację związaną z ogłoszonym stanem epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest na bieżąco monitorowana oraz analizowana, na chwilę obecną nie można stwierdzić kiedy nastąpią zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w tym zakresie. Związane jest to z szeregiem czynników wpływających na podejmowane decyzje, które dynamicznie zmieniają się każdego dnia.
Tak , możliwe jest prowadzenie zajęć fitness na sali/hali sportowej z zachowaniem limitu osób ćwiczących. Nie dotyczy to prowadzenia działalności w formie siłowni, centrów i klubów fitness.
Rozporządzenie nie określa dystansu między ćwiczącymi na sali/hali sportowej. Zalecane jednak jest zachowywanie możliwie najczęściej dystansu społecznego. Analogicznie jak przy np. przemieszczaniu się – 2 metry odległości.
Nie, nie jest możliwe korzystanie z szatni.
Dezynfekcji podlegają wszystkie urządzenia i przedmioty mające bezpośredni kontakt z użytkownikami.
Nie, podczas zajęć na sali/hali sportowej, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
Nie, możliwość dzielenia dotyczy jedynie pełnowymiarowych boisk otwartych.
Tak, jest możliwe, o ile podmiot zarządzający obiektem zapewni realizację obowiązków sanitarnych określonych w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (nadzór i zasady sanitarne).
Tak, nie ma ograniczeń co do formy aktywności.
Tak, jest to możliwe przy zachowaniu aktualnie obowiązujących zasad.
Udostępnienie sali/hali sportowej jest możliwe jedynie pod warunkiem, iż będzie na niej realizowane sportowe szkolenie klubowe lub zajęcia sportowe. Rozporządzenie nie określa ograniczeń w zakresie rodzaju podmiotów realizujących te działania. Zajęcia mogą być otwarte dla wszystkich przy zachowaniu aktualnie obowiązujących zasad.
Tak, pod warunkiem, iż odbywają się one na obiektach wymienionych w rozporządzeniu.
Jest to dopuszczalne. Co do zasady istotą przepisu jest nieprzekroczenie maksymalnego limitu osób przebywających jednocześnie na obiekcie.
Limity odnoszą się do całego obiektu.
Nie ma. Natomiast należy zapewnić przestrzeń do zachowania dystansu społecznego pomiędzy ćwiczącymi.
W przypadku pełnowymiarowych boisk piłkarskich limit osób to 22 osoby oraz 4 trenerów.
W przypadku podziału pełnowymiarowego boiska piłkarskiego na każdej połowie w tym samym momencie może przebywać 16 osób + 3 trenerów. Przy podziale pełnowymiarowego boiska należy zachować 5-cio metrową strefę buforową.
Możliwość skorzystania z enumeratywnie wskazanych w rozporządzeniu obiektów sportowych (boisk, hal, sal) nie dotyczy elementów składających się na wykonywanie działalności w formie siłowni, centrów i klubów fitness, które w tym momencie nie mogą być uruchomione ze względu na zagrożenie epidemiczne.
Nie mogą. Trybuny sportowe traktowane są jako integralna część obiektu, dla którego ustanowiono stosowny limit.
Liczba osób uczestniczących w zajęciach sportowych na sali/hali sportowej uzależniona jest od powierzchni obiektu: do 300 m2- 12 osób + 1 trener, od 301 m2 do 800 m2- 16 osób + 2 trenerów, 0d 801 m2 do 1000 m2- 24 osoby + 2 trenerów, powyżej 1000 m2- 32 osoby + 3 trenerów.
W czasie treningu należy zachować bezpieczną odległość pomiędzy ćwiczącymi, nie ma możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), uczestnicy zajęć powinni korzystać z osobistego sprzętu treningowego oraz obowiązkowo dezynfekować ręce przy wejściu i wyjściu z obiektu.
Wskazane jest, aby każdy uczestnik zajęć korzystał ze swojego sprzętu treningowego.
Zniesienie limitu osób korzystających ze sportów wodnych i motorowodnych dotyczy zarówno rekreacji, jak i działalności klubów sportowych np. zorganizowanych zajęć sportowych. Na danej jednostce może przebywać tyle osób, ile wynosi dopuszczalna liczba (zgodna ze specyfikacją jednostki pływającej). Jednocześnie należy przestrzegać zasad dystansowania społecznego oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w marinach, na przystaniach itp.
Od 18 maja będzie można korzystać z hal i sal sportowych, również tych znajdujących się przy szkołach, przy zachowaniu limitu osób w zależności od powierzchni danego obiektu. Ostateczna decyzja o otwarciu sali sportowej przy szkole należy do podmiotu odpowiedzialnego za jego udostępnianie.
Obowiązujące przepisy nie zawierają takiego katalogu.
Wprowadzane regulacje dają prawo a nie narzucają obowiązku otwierania obiektów przez podmioty nimi administrujące.
osób korzystających z danego obiektu plus 1 trener dotyczy odrębnie każdej hali/sali sportowej do 300 m2 (z wyłączeniem szatni, pomieszczeń socjalnych itp.)
Limity osób korzystających z danego obiektu dotyczą powierzchni służącej do uprawiania sportu tj. liczonej bez szatni czy pomieszczeń socjalnych. Należy pamiętać, że siłownie, centra i kluby + fitness nie mogą na tym etapie funkcjonować.
Stadion lekkoatletyczny traktuje się jako jeden obiekt sportowy, dlatego w tym samym czasie maksymalnie może przebywać na nim 14 osób + trener w przypadku osób korzystających z infrastruktury lekkoatletycznej lub odpowiednia liczba zawodników przewidziana dla pełnowymiarowych otwartych boisk, tj. 22 i 4 trenerów,przy czym dopuszcza się podział boiska na dwie części, z zachowaniem strefy buforowej o szerokości 5 m, przy czym na każdej połowie może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 16 osób i 3 trenerów korzystających z tych obiektów.
W tym przypadku ograniczenie liczby osób dotyczy każdego z obiektów oddzielnie.
Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności będą mogły być organizowane po wprowadzeniu IV etapu „odmrażania” sportu.
Ze względu na panującą sytuację związaną z ogłoszonym stanem epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest na bieżąco monitorowana oraz analizowana, na chwilę obecną nie można stwierdzić kiedy nastąpią zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w tym zakresie. Związane jest to z szeregiem czynników wpływających na podejmowane decyzje, które w sposób dynamiczny zmieniają się każdego dnia.
Obiekty tego typu są ogólnodostępne. Natomiast podmiot zarządzający obiektem powinien zapewnić warunki do przestrzegania wytycznych zawartych w rozporządzeniu.
Kolarstwo szosowe można uprawiać tylko indywidualnie, należy zasłonić usta i nos, zasada ta nie obowiązuje podczas jazdy w lesie.
Siłownie plenerowe w dalszym ciągu pozostają zamknięte.
Zorganizowanie grupowych treningów na otwartej przestrzeni, poza obiektami wymienionymi w rozporządzeniu, nie jest możliwe.
48. Czy możliwe jest prowadzenie zajęć z gimnastyki i akrobatyki sportowej na obiektach typu „park trampolin”?
Tak, o ile odbywa się to na obiektach wskazanych w rozporządzeniu np. sala, hala.
49. Czy można otworzyć centra rozrywek oraz obiekty do paintballa?
Parki rozrywki w dalszym ciągu pozostają zamknięte. Możliwa jest działalność obiektów do paintballu w rygorach wskazanych w rozporządzeniu.
50. Czy możliwe jest udostępnianie sal konferencyjnych znajdujących się na terenie kompleksów sportowych?
Nie jest to możliwe.
51. Czy możliwe jest korzystanie z toru wrotkarskiego lub skateparku, zlokalizowanych na terenie hali sportowej?
Tak, jest to możliwe.